“Прилетіла пташечка”: як оживити давні традиції

Оприлюднено Оприлюднено в Огляди книжок

Сьогодні  у мене огляд чудесної дитячої книжечки про весняні традиції українців -“Прилетіла пташечка” від видавництва “Апріорі”. Я не дуже часто пишу книжкові рецензії, але ця знахідка мені дуже до смаку, хочу щоб про неї дізналося побільше людей! :)

Перш ніж переказувати зміст, запитаю: а з якими традиціями асоціюється вам ВЕСНА? Мабуть, більшість з нас згадає Великдень з писанками та гаївками. Хтось подумає про 8 березня, або про День матері. Або про слов’янську традицію Масниці. Мені от ще пригадався американський бабак, який пророкує прихід тепла.. :oops:

Та, виявляється, існує ціла низка інших цікавих обрядів, що здавна практикувалися в Україні. Наприклад, пекти жайворонків з тіста до свята Сорока Святих, 22 березня. Або ходити вмиватися росою на день святого Юрія, 6  травня. Були свої правила, коли саме братися за весняні роботи. Скажімо, виносити вулики на пасіку найкраще в день Теплого Олекси, 30 березня, а обробляти землю – відразу після Благовіщення, 7 квітня. На кожен місяць весни, на кожну подію природи (як от приліт плахів, зміни погоди і тривалості дня, особливу поведінку диких звірів), наш народ мав свої приказки, прикмети, повір’я, спостереження. Мене, як народжену в березні, дуже потішила казка про те, як Квітень до Березня в гості ходив: не дійшов, поки не взяв з собою і сани, і віз, і човна про всяк випадок. Дуже влучно описано мінливу березневу погоду, через яку мені ніяк не вдається посвяткувати день народження на природі  :D


У книжці “Прилетіла пташечка” – зібрано багато таких цікавинок. Але головна фішка цієї книжки навіть не в інформативності, а в тому, що кожна друга сторінка містить ідеї творчих проектів, забавок, ігор, які можна виконувати навесні з дітьми. Чекаємо перелітних птахів? Зробімо підвіску-пташечку з паперу. Або солодку птасю за традиційним рецептом. Потрохи прокидається природа? Чому б не посадити цибулинки квітів. Готуємося до свята? Ось розповідь, як дівчатка та жінки прикрашали свої голівки вінками, стрічками та особливими зачісками – спробуймо і собі? А заодно змайструємо собі паперових ляльок у традиційному вбранні. І вінок з кульбабок навчимося плести. Скоро Великдень? Маємо пояснення, як користуватися писачком, що значать різні символи на писанках, а ще – підбірку ігор, які можна влаштувати з писанками та крашанками. Співаймо веснянки, водімо криві танці – ось і слова, і ноти є в книжечці. Є тут і аплікація, і витинанка, і віршики, які можна вивчити до Дня Матері. І покрокова майстерка, як виготовити собі ляльку мотанку або лялю з трави, або власноруч зробити коника – із шкарпетки та палиці.

 

 

Як на мене, єдиний спосіб оживити давні традиції – це зробити їх частиною дитинства наших дітей. Отак через гру, через творчість, переплітаючи все із народними казками та розповідями. З дітьми цікавіше пробувати нове (=давно забуте старе), влаштовувати якісь особливі сімейні ритуали за мотивами народних звичаїв (от, наприклад, 6 травня 2017 – то субота. Може й справді влаштувати сімейну вилазку на вмивання росою? :roll: ).  І байдуже, якщо це буде фрагментарно, не все відразу. Великі традиції починаються з маленьких звичок, чи не так? :)

 

 

У книжці “Прилетіла пташечка” – все гарно збалансовано. “Теорія і практика” українських звичаїв, традиційний етнічний стиль і акуратний дизайн книжки. Навіть її обсяг – невеликий і легкозасвоюваний та водночас логічно завершений. Дуже сподіваюся, що у продовження весняного циклу автори проекту видадуть книжечки про українське літо, осінь і зиму!  (yes)

А я бажаю вам веселої Пасхи і веселих сімейних святкувань “із народною родзинкою”!  (sun)

У світі тисячі народів. А відрізняються вони мовою, культурою і традиціями. Тим і цікаві один одному.
© Оксана Кротюк, “Прилетіла пташечка”

 

Поширюй позитив далі:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 

;) :roll: :oops: :lol: :evil: :cry: :X :E :D :-| :-o :-P :-? :) :( 8) (yes) (sun) (nerd) (mmm) (flower) (drunk) (dance) (clap) (bandit) (angel)