Пальчиковий театр – нотатки, ідеї, знахідки

Оприлюднено Оприлюднено в Зроблене власноруч

В цьому дописі хочу поділитись ідеями, знахідками і нотатками, які я назбирала в процесі підготовки до суботньої “мамо-зустрічі”, де ми майстрували пальчикових персонажів з фетру. Думаю це надихне декого з вас і собі змайструвати щось кльове! ;)

Найперше, і, як на мене, найскладніше – визначитись з тематикою, сюжетом та конкретними персонажами для свого пальчикового театру. Складно, бо варіантів тут – безліч! В інтернеті можна знайти приклади дуже різних ідей, від тварин до персонажів казок; від героїв мультфільмів, коміксів та фільмів до абстрактних персонажів; театри на кожен день, і до конкретних свят; справді багато ідей,  на будь-який смак.

(тут і далі, всі картинки клацабельні і ведуть на сайти власників/авторів)

Мабуть, найправильніше – відштовхуватись від вподобань дитини, а також теми, яка цікава особисто вам. Знаю по собі – якщо задум мені подобається, то робота йде значно швидше і приємніше. Щодо сюжету та конкретних персонажів, то тут можна або обрати наперед відому історію (казку, мультик, фільм) з заданими персонажами, або просто зробити достатню кількість героїв ,  про яких можна буде, спільно з дитиною, вигадувати щораз нові розповіді.

Перший варіант кльовий тим, що в результаті виходить “завершений” виріб, готовий театр з готовим сценарієм. Особливо файно, якщо вдасться “оживити” саме ту УЛЮБЛЕНУ казку –  дитячій радості не буде меж, пальчикових героїв можна буде використовувати щоразу, коли перечитуєте книжку перед сном, а ще малюк сам знатиме репліки персонажів і з радістю допоможе вам відтворити історію “на пальцях” :)

Зате в другому варіанті більше простору для фантазії. З чотирма-п’ятьма вдало обраними персонажами можна вигадати багато історій, з різними поворотами подій і різними кінцівками. Такий театр легко розширювати, додавати нових героїв за бажанням дитини, а значить гратися буде й далі цікаво, і ваш “пальчиковий театр” не скоро набридне.

Як приклад другого підходу, можу розповісти як я обирала персонажів для своєї “піратської трупи”. Робила на подарунок, якоїсь конкретної теми мама дівчинки не підказала, тож вибрала першу-ліпшу, що подобалась мені. Пірати – досить харизматично, героїчно і захопливо, хіба ні? (інша тема, яка “просилась” – щось про космос, ракети та інопланетян, але вона по-моєму більш хлопчача по своїй суті).

Мій піратський театр

Точного сюжету на піратську тему не згадалось, тож робила узагальнені образи: капітана з пов’язкою на оці та рукою-гаком, та помічника-матроса в бандані і з сережкою у вусі. Далі – вирішила що мусить бути хоча б одна “дама”, яку можна буде визволяти, в яку можна буде закохуватись, і все таке.. А оскільки пірати в нас мандрівні, то “дама” в нас житиме на гарному острові – така собі симпатична аборигенка :)   Ще двоє персонажів – другорядні, але додають нових варіантів розвитку подій. Восьминіг – може бути як позитивним, так і негативним героєм. Може допомагати піратам мандрувати (може, навіть і сам плисти з ними на кораблі), а може навпаки пробувати затопити їхню шхуну! Папуга – теж додає інтриги. Може, він з того самого райського острова де живе дівчина-аборигенка, а вкінці історії приєднається до доблесної команди піратів, або ж він приплив на острів з ними на кораблі, і таким чином знайшов свою загублену батьківщину?! …аж цікаво, який з цих (чи інших) розвитків подій вибере дівчинка, якій я цих ляльок подарую! :)

З іншої сторони, можна скомбінувати наперед відомий сюжет з можливістю імпровізувати. По-перше, ніхто не забороняє міняти сюжет старих казок та історій з використанням тих самих персонажів (наприклад, курочка ряба може не знести яйце, а сама з нього вилупитись.. а саме яйце дід купив в антиквара… ну, чи ріпку можна не витягувати, а закопувати, чи змагатись хто смачнішу страву з неї зготує – дід, баба, внучка, чи мишка-струмишка? :)) – погодьтесь, ще та вправа на творче мислення. По-друге, можна комбінувати декілька “театрів” і використовувати тих самих героїв в різних сюжетах (скажімо, в якій українській казці нема баби і діда? а в скількох фігурують лисичка і вовк! і мишка, і жабка.Чи, наприклад, казкова принцеса, принц і його кінь – взагалі купа казок з ними… ну, ви ідею зрозуміли).

Коли тема, сюжет і персонажі обрані – пора приступати до реалізації: накидати ескізи ляльок і, власне, виготовити їх з фетру, тканини, чи іншого матеріалу, який ви обрали. Багато хто боїться цього кроку, мовляв: “я не художник, не зможу зробити ескізу”. Так от, я переконана, що тут не треба прагнути до якоїсь досконалості чи фотографічної точності ваших ляльок! Навіть дуже прості, схематичні зображення виглядатимуть симпатично, якщо виконати їх зі смаком.  Діти мають фантастичну здатність дофантазовувати всі деталі, яких бракує іграшці. Згадайте самі, свої ляльки зі шкарпеток, чи казкових принців- “на базі” наявних пупсів, чи як проста коробка перетворювалась в човен або замок, або ще що завгодно.


Максимально прості, але які ж симатичні!

Інша справа, що можна зробити вашу саморобку “стильною”, використавши якийсь вдалий прийом оформлення ляльок (які можна підглянути в інших, чи вигадати самій). Гарно підібрати кольори і тканини, використати якісь “акценти” в кожній ляльці (наприклад, клаптики тої самої картатої тканини в кожному персонажі), симпатичні детальки (гудзички, стрічки,  кольорові нитки, елементи вишивки), декоративні шви (контрасною ниткою, помітними стібками), однотипні елементи (волосся – з ниток, очі з бусин).Щоб весь набір персонажів виглядав “фірмово”, і справді як набір. Так що перед тим як сідати вирізати першого персонажа, відразу сплануйте – які декоративні елементи використаєте у всіх ляльках.

Використані контрасні декоративні шви


Обіграно хвилястий край та декоративні шви, оригінальна кольорова схема

Ще одна знахідка, яку варто використати – додаткові “реквізити” для пальчикових акторів. Я до такої ідеї дійшла випадково. Коли збиралась пришивати шапку своєму пірату-капітану, в голові промайнуло: “А може, хай вона знімається?!”  І справді, тоді за допомогою шапки можна буде проілюструвати різноманітні повороти подій! Наприклад, матрос піднімає бунт, захоплює владу на кораблі, і, відповідно, натягає капітанську шапку! Або старий капітан вирішує лишитись “на пенсію” на острові – а корабель передає в командування прекрасній новій капітанці-аборигенці :) Або восьминіг топить корабель, і лишає собі шапку, як сувенір? ..така проста маленька деталька, а наскільки цікавіше з нею гратися!

Восьминіг захопив корабель!!!

І тоді, вже подумалось, що такі “реквізити” можна вигадувати цільово. Речі, які можуть тримати в руках і передавати одне одному персонажі (наприклад, чіпати на липучки, чи кнопку, чи гудзик), елементи одягу (не тільки шапки, але й камізельки, змінні плаття для принцес, корони королям, маски супергероям, скафандри для космонавтів), зброя (мечі, бластери, луки), їжа (морквочки для зайців і коней, канапки в дорогу мандрівним принцам), навіть домашні улюбленці (папуга міг би бути не окремим персонажем, а маленьким таким, якого можна чіпати на плече капітану, чи іншим героям).

 Тут можна було замість окремої ляльки “вовка-в-одежі-бабці ”
просто зробити одяг, який  можна насправді одягти на вовка!

Якщо подумати “глобальніше” то можна й елементи декорацій зробити для пальчикових героїв. Будівлі, де вони житимуть, кораблі, на яких мандруватимуть, скарби, які знаходитимуть… Одним словом, якщо трошки поміркувати, то можна вигадати масу цікавих штучок, щоб вдосконалити ваш театр. Більше того, якщо дітки вже старшенькі, то можна залучити їх самих, до виготовлення “реквізитів” (деякі з них – значно простіше зробити, ніж саму ляльку. Так що можете домовитись, що мама робить ляльку, а доня чи син –  круту корону/плащ/маску..).

Крім персонажів є ще й їхні хатки! Кльово, правда?

А ще можна передбачити різні “конфігурації” самих ляльок. Ну, типу Кай і Герда тримаються за руки-липучки. Чи принц сидить на коні. Чи Русалочка зі з’ємним хвостом, замість якого – ноги. Чи дракон, якому можна “відрубувати” по одній з трьох голів. Чи джин, який вилітає з лампи. Чи просто герой, який усміхнений з однієї сторони і сумний – з іншої. Чи Фіона зі Шрека, зелена з однієї сторони, але білошкіра з іншої. Чи … ой, зупиніть мене хто-небудь :) Отак почнеш фантазувати, що аж руки сверблять терміново сідати і втілювати щось з цих ідей :) Вигадайте зі своїм малям схожу “родзинку” і для вашого пальчикового театру, і побачите, з яким натхненням та ентузіазмом буде йти робота, а згодом – і самі вистави-демонстрації потенціалу маленьких пальчикових акторів :)

Ну і наостанок декілька незвичних конструкцій пальчикових ляльок. Виявляється, крім звичних вертикальних силуетиків, можна зробити ще й так:

Наразі все! :) Окремим дописом розповім як можна зробити сцену для пальчикового театру з коробки від пластівців. Не перемикайтесь ;)

п.с. Сюжет для театру, що заслуговує окремої згадки (ідея, до якої я сама, мабуть, не додумалась би, якби не побачила приклад в інтернеті) – Різдв’яний вертеп. Тільки уявіть, такий пальчиковий театр-вертеп може стати початком ще однієї доброї  сімейної традиції – театральної постановки за участю всіх дорослих і дітлахів :) Не знаю як ви, а я собі на майбутнє цю ідею залишила в списку “колись обов’язково зробити”!

п.п.с. Ледь не забула подякувати всім, хто прийшов на суботню зустріч! Чесно кажучи, я з нетерпінням чекала на неї, навіть трохи хвилювалась, і приємно, що вона пройшла в такій дружній розслабленій атмосфері! Сподіваюсь, всім учасникам наші посиденьки принесли не менше задоволення ніж мені. 

8 коментарів до “Пальчиковий театр – нотатки, ідеї, знахідки

 1. Стільки цікавих ідей! Давно читаю ваш блог, але щось не наважувалась написати комент, а відколи стала мамою то постійно часу на щось бракує. Ви для мене супермама, як можна стільки встигати та ще й постійно генерити і втілювати в життя такі цікаві ідеі! Так шкода, що не потрапила на цю зустріч, бо дізналась пізно. Зато тепер націлилась щось зробити для своєі малечі. Ще вагітною трошки захопилась виготовленням прикрас на волосся для похресниці от тепер попробую для свого карапуза щось зробити. А ляльковий театр це супер ідея. Дякую за натхнення! Якщо будуть ще такі зусрічі то обов’язково постараюсь прийти

  1. Надя, дякую за приємні слова! Впевнена, з часом вам вдаватиметься встигати все більше і більше :)

   і до речі, цієї суботи Софія знову збирає мам – тих, хто не встиг чи не зміг минулого разу (таких виявилось немало). Тож якщо вам цікаво, задзвоніть їй за номером 067 7101399. Мене не буде (їду в Карпати), але впевнена, зустріч буде не менш кльовою! :)

 2. дуже кльові актори, і ти так цікаво все розписала, що мій списочок “маст ду” поповнився ще парочкою фоток для натхнення. А я зараз теж щось типу не те щоб театру, але іграшки з різними повідомленнями чи як…. дороблю напишу :roll:
  звичайно ж іграшки в мене гачковані і вже є дві, ще парочку та аксесуари до них і думаю, що скоро поділюся:oops:

 3. Доброго дня. Вже давно читаю ваш блог. І ви – мама молодчинка!!!
  Хотіла запитати, а який фетр ви використовували? Я от хочу зробити книжечку для малючка розвиваючу, і думую купувати набір. Який краще мякий чи жорсткий фетр? Дякую.! ;)

 4. Шикарні картинки! Так і хочеться зробити їх усіх) Я доречі ще раз хочу подякувати за майстер-клас! Закінчила свої чудо-пальчики…довольна така) чекаю наступного майстре-класу)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;) :roll: :oops: :lol: :evil: :cry: :X :E :D :-| :-o :-P :-? :) :( 8) (yes) (sun) (nerd) (mmm) (flower) (drunk) (dance) (clap) (bandit) (angel)