Про тестування як професію

Оприлюднено Оприлюднено в Некатегоризовано

Хоча моя поточна посада звучить як менеджер проектів, я маю велику симпатію до тестерів, і тестування програмного забезпечення. Мабуть, тому, що я сама з цього починала. Плюс мій поточний проект стосується виключно тестування. Плюс я координую спільноту тестерів нашого офісу. ..і в душі також вважаю себе тестером :)

Зараз я в процесі підготовки філософсько-світоглядного тренінгу для нашого народу на тему “Software Testing as a Profession”. І чим більше я читаю, гуглю і ютубаю, тим більше розумію, що імідж нашої професії – постійно піддається сумнівам, причому, як зі сторони представників інших професій, та і зі сторони самих же тестерів.

Роботу тестера рекламують як просту, монотонну, нецікаву і некваліфіковану. Весь YouTube переповнений презентаціями якихось індусів, та інших американських емігрантів з їхніми “10 простих кроків як стати тестером”, “Тестування – це найлегша високооплачувана робота, яку можна отримати в Америці”, “Чому тестування це легко” і т.п.

А коли вводиш “software testing profession” в Google, то серед перших же результатів натрапляєш на сайт такої собі Potrnov Computer School, яка пояснює на весь світ, що The profession is easy to learn. Simply put the job of a software tester is in finding and reporting differences between actual behavior of a software product and its expected behavior..”

І найгидкіше в цьому всьому, що начитавшись і надивишись таких дурниць, можна почати в це вірити. Подумати тільки, повірити що твоя професія – тривіальна і проста. Як в прибиральника, чи працівника на конвеєрі??..

Так, натренувати “кролика”, який буде запускати тесткейси і порівнювати реальний результат з очікуваним – не складно. Але це навіть не один відсоток того, що має робити справжній професійний хороший тестер!

Бути хорошим тестером значить вміти бачити проблему, де її не побачить ніхто інший, і де ніхто інший навіть не подумає написати тесткейс. Це значить бути допитливим, кмітливим і самокритичним – в цій професії ніколи не можна переставати вдосконалюватись і вчитись. Це значить бути креативним, і вчитись мислити нестандартно.

Тестування програмного забезпечення – це настільки багата тема – на методології, підходи, типи тестування, інструменти, теорії, що може посперечатися з будь-якої іншою “крутою” професією, в тому числі з програмуванням (більше того, часто тестерам необхідно бути хорошими програмістами, щоб провести тестування якісно).

Сам процес тестування може бути надзвичайно різним, так як дуже сильно залежить від контексту і поставленої задачі. Тестеру життєво необхідно бути освіченим в дуже широкому колі питань. Йому, навіть більше ніж девелоперу, потрібно розуміти до тонкощів бізнес-логіку програмного забезпечення; реалії, в яких воно буде працювати; ризики, які можуть виникнути і таке інше.

А ще мені імпонує робота тестера тим, що ти реально “відриваєшся” від монітору, спілкуєшся з людьми, оцінюєш велику картину на проекті, маєш право голосу при вирішенні важливих питань, і, зрештою, допомагаєш зробити програмне забезпечення якіснішим.

Тому шкода дивитися на людей, які колись давно потрапили на посаду тестера “долею випадку” (як, зрештою, і я), але досі не усвідомили всіх переваг і можливостей, які ця професія пропонує!

Закликаю вас – не орієнтуйтеся на низькі стандарти, які диктують маси. Ростіть і вдосконалюйтесь, і ставтеся з повагою до свого гордого звання ТЕСТЕР! :)

p.s. Для додаткової мотивації рекомендую всім переглянути відео-виступ by James Bach “Becoming a Software Testing Expert” – чи не єдине толкове відео про нашу професію, яке я знайшла!

10 коментарів до “Про тестування як професію

 1. Я цілком з тобою згоден, але є але. Принамі в нас в компанії відсоток такої роботи як ти кажеш не більше 20-30%, все інше це тупе мавпування по тест кейсам. Є в нас тут термін, “блондінко яке клікає по вебу”. Дуже мало проектів де ти справді відчуваєш себе QA інженером, і дуже багато де ти виконуєш роботу “прибиральника”, бо пишуть код ламаки, відповідно продукт фіговий, от і тре очєєрєдну блондінко. Нажаль так є. Я за 2,5 роки роботи лише пів року працював на справді кльовому проекті, де відчував і розумів що таке QA.

 2. а ти теж наш? :О :)

  насправді який би в тебе не був проект, треба мати правильне ставлення до своєї роботи. Халява на проекті – використай час на читання книжок, і самовдосконалення. Тупа однотонна робота – придумай як її оптимізувати чи автоматизувати; візьми на себе трошки більше обов’язків, запропонуй щось нове.

  Звісно “придумувати собі цікаву роботу” складно, але це єдиний вихід щоб розвиватись і не перетворюватись в вищезгадане “блондінко”.

  Сумно, що багато людей, навіть коли мають вільний часу у зв’язку з халявним проектом, просиджують його вконтактах, сайтах приколів і тп, замість того, щоб трошки вкласти часу в свій ріст.

 3. та, я ваш… :)
  Я вже сидів рік і придумував собі роботу. Пороздупляв автомейшн, дещо автоматизував на проекті, але робота була така, що там вже ніц не покращищ не полегшиш не запропонуєш, і сиди і роби одне і те саме, чесно був готовий звільнятись, тільки б на щось цікавіше. Але то таке, тут ще багато від керівника залежить. Був в нас ПМ який любу ініціативу підтримував і розвивав, потім помінвся і став такий який все придушував в зародку. Тут вже як попадеш.

 4. І то правда.. але з іншої сторони, професія тут ні до чого. Я багато бачила девелоперів які “знуджувались” на проекті, і деякі справді звільнялись.

 5. Підкажіть будь-ласка, з чого почати і як побудувати стратегію входження? ? Профіль ось такий: http://dou.ua/forums/topic/7183/
  Свого часу я хотів на курси в СС, ГЛ чи Елекс, але проглянувши теперішні вимоги до вступників, побачив що я цього не потягну, а самостійно – і не вивчу.
  З повагою і найкращими побажаннями ;)

  1. Власне, для вас підготовчі курси – то найкращий варіант, я б пробувала на них пробиватись. Єдине що зараз к-ть бажаючих стати тестером дуже велика (минулого року в нас на Епамі по надцять кандидатів на одне місце було.. відбирали в декілька етапів).

   Інша річ, оскільки в вас освіта не профільна, то може бракувати базових технічних навиків. Я бачу ви взялись читати книжки по тестуванню – похвально! Але не менш важливо підтягнути свої знання про компютер, мови програмування, інтернет і веб аплікації…

   Щодо стратегії – то крім того що “стукати у всі двері” в пошуках вакансій, корисно було б знайти когось знайомого в тестуванні, щоб дав вам практичне завдання максимально наближене до реальних. Типу потестувати таке-то, оформити баги. І щоб знайомий переглянув-прокоментував.. таким чином ви й “роботу спробуєте”, і впевненіше на співбесіді виглядатимете.

   Успіху!

 6. Не все так просто як здається, всьому в цьому житті приходиться вчитись, в тому числі і справі, яка, на перший погляд, особливо не вибаглива. Але ж кому потрібен звичайний робітник? Всі бажають мати справу з кваліфікованим працівником. Ось я знайшла таку школу у Львові, http://qaschool.com.ua/, хотілось би знати вашу думку стосовно неї :oops:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;) :roll: :oops: :lol: :evil: :cry: :X :E :D :-| :-o :-P :-? :) :( 8) (yes) (sun) (nerd) (mmm) (flower) (drunk) (dance) (clap) (bandit) (angel)