Складні моральні питання в умовах кризи

Оприлюднено Оприлюднено в Некатегоризовано

В умовах фінансової кризи всі організації посилено займаються оптимізацією своїх витрат, скороченням надлишкових статей видатків, і в тому числі скороченням людей. Навіть сфера ІТ, яка в порівняно непоганому становищі, не стала вийнятком – практично у всіх ІТ компаніях відбуваються звільнення. А в тих, де людей не звільняють – натомість зрізають зарплату працівникам.

Я чула і читала багато думок на тему цих двох альтернатив, навіть американський президент Барак Обама у своїй інавгураційній промові згадував про це, закликаючи американців проявляти гуманність і погоджуватись на зниження зарплати заради збереження робочих місць. Але цікаво, чи багато людей готові на такий крок?

Думки в моїй проектній команді, наприклад, розділилися, практично порівну. Тому я вирішила провести серйозне соцопитування на таку важливу тему.

Уявіть, що керівництво вашої компанії зібрало людей і запропонувало два альтернативних варіанти: або звільнити 20% працівників (причому, ви розумієте, що ви в цю категорію не потрапите) або погодитись на 20%-зниження зарплати. Який варіант ви б обрали?


Imagine that due to crisis your company management suggested 2 alternatives to the workers: either fire 20% of the staff (but you believe you won’t be fired) or make 20% cut to everybody’s salary. Which option would you vote for?


[polldaddy poll=1296078]

Також цікаво почути аргументацію чому ви обрали той чи інший варіант.

Also would be interesting to know reasons why you chose this or that option.

13 коментарів до “Складні моральні питання в умовах кризи

 1. проголосував за 20% зниження зп.
  1. мабуть більше тому, що згрубша і така зарплата мені ок (тільки не кажіть начальству) та й мені не треба нічого сплачувати по кредитах зараз.
  2. криза мине. і потім знайти тих працівників знову буде важко.
  3. Якшо ж всім одразу знизити то не так вж й важко це буде витерпіти всім разом. збережеться якийсь колективний дух.
  4. тим 20% робота більше потрібна ніж тим людям та 20% зарплати.
  хоча я керівником ніколи не буду. мажна було б влаштувати якісь співбесіди і звільнити 10 відсотків (але нормально звільнити). а решті врізати зп на 10%

 2. Moralistically I’d say go for the 20% lower wages, but from experience I know it’s hard to survive on that let alone extremely difficult to get it back afterwards. So I’d have to choose for myself and let 20% go.

  But for a company to survive more has to be done, if nothing changes and there still is a negative cash flow it would only be postponing the inevitable.

 3. важко визначити. Під час цієї кризи перед підприємцями постають 2 аспекти:
  – різьке скорочення витрат
  – різьке підвищення ефективності
  Наголошую на слові “різьке”, тобто швидке, тому що якщо це робити довго, то може не вистачити ресурсів (в першу чергу, фінансових) для виживання в складні часи.

  Жарт долі в тому, що ці аспекти взаємозалежні: чим менше витрат, тим менше, як правило ефективність. Так, 20 % в з.пл. для когось може означати економія на транспорті (запізнення на роботу), на харчуванні (погіршення працездатності), на відпочинку (погіршення працездатності та постійні стреси) та ін.

  Завдання зараз полягає в тому, щоб найти те саме виключення з правил, коли при зменшенні витрат можна збільшити ефективність (або підтримувати на належному рівні).

  Іноді життя дає несподіванні рішення, як наприклад, підвищення мотивації до праці і преміювання за більшу ефективність. Тоді, можливо, ті самі люди будуть працювати ефективніше без зменшення з.пл., а деякі, навіть, зможуть заробляти більше. Правильна мотивація все розставить по своїх місцях: або неефективні працівники підуть, бо з.пл. для них буде мізерна, або ефективність не підвищиться і це зменшить з.пл. на бажані 20%….

  Але, якщо треба робити швидко і просто, то краще на 20% з.пл., за умови нормального клімату в колективі.

  П.С. Шось забагато тексту:-) Вибачте, захопився темою

 4. Ок. Скорочуючи працівників компанія хоче вийти на нуль в прибутках або ще навіть продовжувати заробляти. Христина пропонує щоб компанія продовжувала заробляти за рахунок працівників зменшуючи їм зп. Може власники компанії які зароблять набагато більше (і більше ризикують) візьмуть відповідальність на себе?

  Я пропоную опитування до власників:
  1) Звільнити бенч
  2) Продати якусь власність(джип ще щось) і зберегти бенч на період кризи
  3) Важко вирішити

  Думаю про моральність ніхто думати не буде.

 5. to думки_вголос
  думаю що всі одностайно проголосують за 1-ий пункт…
  стосовно моральності – погоджуюсь – в бізнесі такого поняття не існує

 6. 2Chris
  я мав на увазі пункти з коменту думки_вголос
  стососно голосування – думаю буде мікс з пунктів…. наразі про зниження ЗП чув зі сторони серву….

 7. хочу додати, що я вважаю компанія мусить робити все щоб вижити. Це вигідно всім (більше компаній у Львові, більші зарплати бо більша конкуренція за спеціаліста). Але якщо є можливість не за рахунок звичайних працівників. Але зазвичай саме звичайні люди страждають саме більше від криз і тд. Така реальність.

 8. to Chris
  ні – серв почав звільняти – наскільки мені відомо вже звільнено 8% + розписаний графік відпусток “за власний рахунок”…. після повернення робоче місце не гарантується… так що ось така хня малята

 9. стосовно мого попереднього коменту….
  насправді ситуація дущо краща і робоче місце гарантується
  сорі за дезю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;) :roll: :oops: :lol: :evil: :cry: :X :E :D :-| :-o :-P :-? :) :( 8) (yes) (sun) (nerd) (mmm) (flower) (drunk) (dance) (clap) (bandit) (angel)