Ну ось, добре що мій блог таки живий. Маю можливість ще й на цьому майданчику поділитися з вами класним проектом, до якого недавно долучилася і яким тепер дуже пишаюся. Йдеться про колаборацію Наукового Товариства Шевченка (НТШ) у Львові та чудового стартапу WalQlike, який вже кілька років займається розробкою цікавих квестів-маршрутів містами України.
Якщо коротко, то WalQlike пропонує безкоштовні додатки під iOS та Android, в яких уже зараз можна обрати більше 50 маршрутів у різних містах (до речі, Львів – у трійці лідерів по кількості доступних квестів, відтепер їх аж 10). А суть нашого проекту була в тому, щоб вигадати новий квест по Львову – розповідь про Товариство Шевченка, якому цьогоріч виповнюється аж 150 років!
Ідейним натхненником проекту став мій тато, Ігор Мриглод, який сам є членом НТШ і багато знає про буремну історію цього Товариства. Співавторкою – старша сестра Олеся, з якою так комфортно креативити на будь-які теми. А далі, на різних етапах роботи, долучалися й інші добровольці, яким сподобався наш задум – про цих чудесних людей згодом напишу детальніше.
Зрештою, склався цікавий двогодинний маршрут центральною частиною Львова. Вже опублікований та доступний для проходження у безкоштовних додатках WalQlike:
“Cлідами діячів Наукового Товариства імені Шевченка”. 🙂
А що, власне, цікавого в цьому НТШ?
Донедавна я не мала б для вас чіткої відповіді. Історія ніколи не була моїм улюбленим предметом. Тільки тепер, у дорослому віці я починаю свідомо шукати можливості дізнатися більше про минуле України та побудувати собі якісь причинно-наслідкові зв’язки, чому мої країна та народ є саме такими, якими я їх знаю.
Однак зараз, після роботи над квестом, у мене є що розповісти про Товариство Шевченка. Саме по собі воно є правдивим феноменом, прикладом того, як кожен окремо взятий українець може робити вклад у становлення своєї держави. А коли таких українців багато і вони об’єднують зусилля, то їм під силу великі звершення. Під силу творити краще майбутнє України. Така правда, як би пафосно це не звучало.
Не хочу переказувати тут все, що я дізналася (і псувати вам задоволення від самого квесту), скажу лишень, що саме в НТШ “тусувалися” найпрогресивніші та найосвіченіші українці кінця 19 –початку 20 століття. Іван Франко, наприклад, чи його не менш відомий колєґа Михайло Грушевський. Саме в НТШ ставили найамбітніші цілі, якими б нездійсненними вони не здавалися. Видавати книжки українською, коли вона офіційно заборонена на сході та свідомо витісняється на заході? Ось, будь ласка. Вигадати українські відповідники для термінів з хімії, математики, медицини та інших заплутаних наук? Лише питання часу! Організувати повністю таємний університет, де навчати студентів рідною мовою? І це можливо. Зібрати колекцію з тисяч експонатів? Написати енциклопедію з україністики? Заснувати власну книгарню? Так, так і ще раз так.
Проекти такого масштабу – рідкість навіть зараз, коли є значно більше можливостей та ресурсів. А Товариство Шевченка втілювало усі ці речі ще в часи російської та Австро-Угорської імперій, коли майбутнє українців як нації в принципі було під великим питанням.
Тож, так – про Наукове Товариство Шевченка справді варто дізнатися більше. Його історія надихає. І саме таких success stories треба в нашому українському просторі побільше.
А що це за квести такі – WalQlike? Справді варті уваги?
На це питання також відповім з власного досвіду. Вперше я випробувала додаток WalQlike під час експромтної поїздки до Тернополя, коли треба було швидко вигадати цікаву програму для невеличкої компанії дівчат. Власне, у файному місті ми всі бували не раз, але рідко в якості “дисциплінованих туристок”, які цікавляться пам’ятками та історією краю. Тож для різноманітності, погуглили екскурсії, які можуть запропонувати місцеві гіди. Як ви вже здогадалися, серед пропозицій була і безкоштовна квест-екскурсія від WalQlike.
Погода була нельотна, але ми з великим задоволенням пройшлися запропонованим маршрутом у центрі Тернополя, дізналися різні факти про місто і пам’ятки, насміялися. Пригадую, кумедний момент, коли додаток пропонував знайти пам’ятник Пушкіна, якого свідомі тернополяни вже встигли утилізувати. То ми із задоволенням сфотографувалися у місці його відсутності. Пам’ятаю і деякі інші завдання, наприклад, той факт, що скульптори пам’ятників по-різному зображають коней, залежно від того, чи своєю смертю помер їхній вершник. Одним словом, час квесту пролетів непомітно і цікаво.
Сам додаток WalQlike – сучасний, з якісним наповненням та продуманим інтерфейсом. Маршрут теж виявився гарно збалансованим. Відчувалося, що втілюється цей продукт з увагою до деталей і повагою до користувачів. Саме тому, WalQlike відразу спав мені на думку, коли ми обмірковували яку механіку квесту обрати для нашого задуму з нагоди ювілею НТШ.
Львівські маршрути я ще не тестувала, але думаю, що вони теж цікаві. Адже до розробки квестів зазвичай залучають професійних гідів, або експертів певної тематики (як наші консультанти з Товариства Шевченка). Тому заохочую вас, друзі, випробовувати WalQlike і ділитися враженнями про різні маршрути, які ви спробуєте! 🙂
Кілька слів про наш творчий процес та співпрацю з WalQlike
На завершення цього допису, хочу ще поділитися враженнями від співпраці з різними людьми у рамках цього проекту. Усі вони – добровольці, які згодилися допомогти на певних етапах втілення задуму. Відчуваю гордість за наш спільний результат і вдячність за цю приємну співпрацю!
Тож, люди. По-перше, мої рідні співавтори. Як я вже казала, над розробкою квесту ми трудилися з татом Ігорем і сестрою Олесею, і це був дуже цікавий досвід. З бурхливими дискусіями, кількома версіями маршруту, намаганнями поєднати різне бачення кожного з нас в один хороший результат. Чули б ви як емоційно вміє мій батько розповідати історії, в тому числі про Товариство Шевченка! Без його “вогню” цей проект би не відбувся. А щодо Олесі – то це надзвичайно працездатна і відповідальна людина, яка перелопатила хмару інформації, щоб ми мали матеріал з яким працювати. А ще, Олесі чудово вдається комунікувати з різними сторонами і згладжувати кути, коли обговорення стають надто гарячими. Працювати з Олесею – менеджерський кайф! 🙂
По-друге, це Станіслав Околот, засновник компанії WalQlike та її ідейний двигун. Максимально відкритий до співпраці і дуже комфортний в роботі. Достатньо було одного дзвінка, щоб домовитися про цю колаборацію. Стас надав детальні покрокові інструкції, що нам буде потрібно підготувати, як забезпечити якість контенту, як відлагодити новий квест у додатку, тощо. І зі свого боку зробив все необхідне, щоб опублікувати готовий квест у найкоротші строки.
Мабуть варто роз’яснити, що стартап WalQlike – це некомерційна організація, яка втілює свою візію за рахунок спільнокоштів, грантів та спільних проектів – як з окремими людьми, так і організаціями. Вони дуже вірять у потрібність своєї ідеї, а тому радо йдуть на контакт з потенційними партнерами. Тож, якщо у вас є гарний задум тематичного квесту у рідному місті, і є можливість підключити для цього певні ресурси, то вам може бути по дорозі з WalQlike!
По-третє, це друзі та колеги, які долучилися до роботи над наповненням квесту:
Андрій Фелонюк – історик, археограф. Один з тих людей, який добре знається на історії НТШ та життєписі окремих її членів. Зокрема, працює над енциклопедіями на цю тематику. Андрій провів експертну оцінку підготованого тексту, вніс уточнення, роз’яснив деякі моменти з історії Товариства.
Галина Мацюк – мовознавиця, докторка філологічних наук. Критично проглянула українську версію текстів і добротно відредагувала її. Усе – в найкоротші строки!
Василь Джала – фотограф-любитель. Цілком безкорисливо присвятив добрих півдня аби пройтися маршрутом і зазнимкувати 11 локацій квесту з різних ракурсів.
Марта Швед – моя колега з Capgemini Engineering, яка за щасливим збігом обставин має фахову освіту в сфері іноземних мов. Переклала частину (непростих для перекладу!) текстів англійською. Просила повідомити Всесвіту, що отримала купу задоволення від цього досвіду і готова долучатися до інших схожих ініціатив, що потребують перекладів! 😉
Юлія Белущенко Семків – ще одна добра знайома ще зі студентських часів, з досвідом викладанння англійської. Першою зголосилась допомагати на заклик до потенційних перекладачів! Теж допомогла в підготовці англомовної версії текстів.
І наостанок, Олеся організувала відразу кілька груп бета-тестерів, які пройшлися маршрутом і дали свої, дуже детальні і змістовні, відгуки щодо квесту. Після цього етапу ми внесли досить багато правок: краще пристосували текстовий супровід до інтерфейсу додатку; вдосконалили завдання квесту (Я не казала? На кожній локації учасникам треба відповідати на хитрі питання!); виловили механічні опечатки, які з’явилися після внесення контенту в додаток. Я не знаю імен усіх Олесиних друзів та колег, які брали участь в бета-тестуванні, але безмежно вдячна кожному з них! 🙂
На цьому завершую. Хто дочитав до кінця, той молодець.
Тепер ви точно захочете спробувати наш квест, ну правда ж? Дуже чекатиму на ваші враження! 🙂
Класно, от би пройти ще в цьому році 🙂
Поставив апку, будем проходити