Після цілої купи дописів “а просто поговорити” нарешті публікую щось справді корисне. Сімейна гра для автомобільних подорожей! Автомобільне лото. Ідея прийшла колись давно, ще коли я сама намагалась вивчити правила дорожнього руху по ілюстрованому посібнику. А їхали ми до Києва своєю автівкою, то я по дорозі, щоб не заснути і не занудьгувати – знаки дорожні “збирала”… Після того вирішила що треба обов’язково для похресника щось схоже організувати.
Але досить вступів, далі, власне, про саму гру. Насолоджуйтесь! 🙂
Суть гри
Весело та ненав’язливо вивчити дорожні знаки та правила дорожнього руху (ПДР) України. А заодно потренувати свою спостережливість на дорозі та розважити всю сім’ю під час автомобільної подорожі.
Комплектація
- Картки з дорожніми знаками (96 шт.)
- Витяг з ПДР України з поясненнями до дорожніх знаків (3 шт.)
- Течки з кишеньками для карток (2 шт. або відповідно до к-ті гравців)
- Рахівничка для підрахунку балів (необов’язково, але корисно для дошкільнят та школярів, що лише вчаться рахувати)
Хід гри
На початку подорожі кожен учасник гри навмання витягує з колоди 10-12 карток з дорожніми знаками (відповідно до кількості кишеньок у течках) та розміщує їх лицем догори у своїй течці.
Завдання гравця – уважно слідкувати за знаками, що зустрічаються по дорозі. Як тільки помітить один зі “своїх” знаків – дати знати іншим гравцям та пояснити що він означає. В разі правильного пояснення, гравцю нараховується 1, 2 або 3 бали, залежно від позначки на картці (поширені знаки приносять менше балів, а рідкісні – більше).
Зліва направо: картки з 1, 2 та 3 балами
Після цього гравець перевертає картку в течці сорочкою догори, щоб було зрозуміло, що ця картка вже “зіграла”. А також додає отримані бали на своїй рахівничці (рахівничка на малюнку нижче розрахована на кількість балів до 50. Низка з фішками справа відображає десятки, а низка внизу – одиниці).
На рахівничці – 35 балів
Гра завершується тоді, коли один із гравців перевертає останню картку в своїй теці. Або тоді, коли добігає до кінця автомобільна мандрівка. Перемагає той, хто в сумі отримав найбільше балів.
Місія “Збери їх усі”
Крім коротких “партій” автомобільного лото, можна поставити ціль кожному маленькому автомобілісту – зібрати всі можливі знаки, що діють на території України.
Для цього можна використати додаткові примірники Витягу з ПДР України із зображеннями знаків та поясненнями до них: підписати їх іменами “колекціонерів” та відзначати ручкою знаки, що вже зустрілись по дорозі.
Варіанти змін та доповнень до правил
- Бали за знаки, що не зустрілись по дорозі. При фінальному підрахунку балів, можна домовитись нараховувати, принаймні, по півбалу за знаки, які не зустрілись під час подорожі, в разі, якщо їх власник знає, що ці знаки означають (таким чином заохочувати вивчення значень рідкісних знаків, що не трапляються під час звичних сімейних маршрутів).
- Бали за невідомі знаки. На початках, коли гравці лише знайомляться з правилами дорожнього руху, можна домовитись нараховувати бали в повному обсязі за всі знаки, що зустрічаються по дорозі, навіть якщо власник ще не встиг запам’ятати, що той чи інший знак означає. Але обов’язково вголос пояснювати його значення всім гравцям, щоб швидше запам’ятали.
Пізніше, коли правила більш-менш вивчені, але гравець забув чи неправильно пояснив значення свого знаку, можна домовитись або зовсім не нараховувати йому балів (як в оригінальних правилах), або нараховувати хоча б “символічні” півбалу за спостережливість на дорозі. - Додаткові бали за знаки, що повторюються. Можна домовитись нараховувати додаткові бали за знаки, що зустрічаються в дорозі більше ніж один раз (скажімо, по півбалу за другий і кожен наступний раз, коли гравець помічає свій знак). В такому разі, картки в течці не перевертаються аж до завершення мандрівки.
- Право витягнути додаткові картки зі знаками. Якщо подорож довга, то можна продовжити тривалість гри, дозволивши учасникам добирати нові картки з колоди на місце тих, що вже зіграли. Наприклад, домовитись, що як тільки гравець перевернув три картки в своїй течці, він може витягнути ще три нові картки зі знаками. В такому разі, нові картки можна розмістити в кишеньки поверх вже перевернутих старих.
- Альтернативні варіанти завершення гри. Необов’язково завершувати гру, коли завершується подорож. “Партія” може продовжитись в наступній подорожі. Як варіант, можна домовитись закінчувати партію тоді, коли хтось із гравців назбирає певну кількість балів (скажімо, 50).
Насправді, варіацій тут може бути ще багато: ігри на пари; штрафи за неправильні пояснення; можливість нарахування балів конкурентам, в разі, якщо власник не помітив свого знаку; тощо. Можна спрощувати чи ускладнювати правила для гравців різного віку, та залежно від специфіки маршруту. Головне, щоб гра була в задоволення!
Виготовлення гри своїми руками
- Картки з дорожніми знаками можна самостійно роздрукувати на цупкому папері та вирізати ножницями. У файлі 1-auto-loto-cards.pdf ви знайдете 6 сторінок з картками (в цій версії всього є 96 карток, що покривають більшість попереджувальних, заборонних, наказових знаків та знаки пріоритету), а також заливку для зворотньої сторони карток (“сорочки”) на сторінці 7.
- Витяг з ПДР України з поясненнями до дорожних знаків можна роздрукувати з файлу 2-auto-loto-explanations.pdf (4 сторінки). Рекомендую роздрукувати один примірник замість шпаргалки, а решта – для місії “Збери їх усі” кожному гравцеві.
- Течку з кишеньками можна виготовити різними способами. Головне, щоб вона була зручною для використання в автомобілі. Наприклад, можна виготовити теки з картону та тонкої гумки, яка фіксуватиме картки в “кишеньках”. Для цього лише потрібно картонну основу (аркуша А4 достатньо), орієнтовно 1м гумки, невеличкі шматки картону для “дна кишеньок” та фішок рахівнички (якщо вона вам потрібна) та клей. А також шило, дирокол, чи маленькі ножниці, щоб зробити отвори, через які ви просунете гумку. Думаю, конструкція доволі проста і детальних коментарів не потребує.
А ті, хто мають під рукою швейну машинку, можуть виготовити кишеньки з тканини. Для тек на малюнку нижче використані шматки джинсу (~25×29 см на 1 течку) для основи та клаптики фетру для кишеньок (~12х23 см на одну течку) . До основи також пришитий цупкий картон (щоб можна було зручно розмістити течку в себе на колінах).
- Рахівничка є необов’язковим елементом, але корисним для дітей, що тільки вчаться читати. На малюнках вище запропоновано версію рахівничок з двома низками бусин/фішок – для одиниць та десятків. В першому випадку використані картонні кружальця з отворами, в іншому – бусини власного виробництва, зроблені з пластики (полімерної глини).
Завантажити файли для друку можна тут:
Auto-Loto.zip (3.70Mb)
Все! Сподіваюсь, ця гра стане вам у пригоді! 🙂
п.с. Інші дописи з категорії “навчальних ігор”:
Картки для вивчення країн та столиць Європи
Водіям, під час подорожі, грати не рекомендовано 🙂
Вже були небезпечні моменти? 🙂
кльова гра! а ми найчастіше граєм в “Є контакт!” – можна і водію приймати участь